Drugi nacionalni izvještaj o klimatskim promjenama

Drugi nacionalni izvještaj o klimatskim promjenama

June 17, 2015

Ministarstvo održivog razvoja i turizma, u saradnji s UNDP odnosno Centrom za održivi razvoj, pripremilo je Drugi nacionalni izvještaj Crne Gore o klimatskim promjenama, prema Okvirnoj konvenciji Ujedinjenih nacija o promjeni klime. Crna Gora pristupila je Okvirnoj konvenciji Ujedinjenih nacija (UNFCCC) sukcesijom, tokom 2006. godine, a 27. januara 2007. godine postala je punopravni član Konvencije, kao zemlja van Aneksa 1.

Takođe, Crna Gora je ratifikovala Kjoto protokol 27. marta 2007. godine, a 2. septembra 2007. godine postala je članica Protokola van Aneksa B, što znači da zemlja još uvijek nema kvantifikovane obaveze smanjenja emisija GHG. Kao članica Konvencije, Crna Gora ima obavezu da, između ostalog, izrađuje, ažurira i objavljuje izvještaje o nacionalnom inventaru gasova s efektom staklene bašte u skladu s dogovorenom metodologijom, kao i izvještaj o ugroženosti prirodnih resursa i privrede usljed klimatskih promjena.

Ispunjavajući ove obaveze, Crna Gora je usvojila i dostavila Sekretarijatu UNFCCC-a, Prvi nacionalni izvještaj o klimatskim promjenama u maju 2010. godine. Izvještavanje prema Okvirnoj konvenciji Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama (UNFCCC) prvenstveno je međunarodna obaveza Crne Gore, koju imaju sve strane potpisnice ovog međunarodnog sporazuma.

Međutim, proces izrade ovog izvještaja može se posmatrati i s aspekta evropskih integracija u oblasti klimatskih promjena, jer on zapravo predstavlja značajan dio neophodne izgradnje kapaciteta u ovoj oblasti, kao i neophodne sinergije ključnih sektora, što je preduslov za usklađivanje domaće politike s ambicioznim ciljevima EU.

Ovaj Izvještaj predstavlja drugi nacionalni izvještaj Crne Gore o klimatskim promjenama prema UNFCCC-u i izrađen je, takođe, uz podršku GEF-a. Cilj ovog Izvještaja je da se ažuriraju i dopune informacije uključene u Prvi nacionalni izvještaj o klimatskim promjenama prema UNFCCC-u, a naročito poglavlja koja se odnose na nacionalne okolnosti, nacionalni inventar gasova s efektom staklene bašte, politike i mjere za ublažavanje klimatskih promjena, ranjivost na promjene klime i korake preduzete ka prilagođavanju na uticaj klimatskih promjena, uključujući i informacije koje treba da doprinesu podizanju svijesti javnosti o klimatskim promjenama, zatim, informacije vezane za obrazovanje, osposobljavanje, istraživanje i razvoj u ovoj oblasti, kao i druge relevantne podatke.

Document Type
Regions and Countries
Sustainable Development Goals