ჯანმრთელობის უფლების რეალიზება საქართველოში: საყოველთაო დაფარვა და სამართლებრივი დაცვის მექანიზმთა ხელმისაწვდომობა
წარმოდგენილ საბაზისო კვლევაში გაანალიზდა საქართველოს საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამა – რომელიც 2013 წლიდან მოქმედებს ქვეყანაში – განსაკუთრებული აქცენტით შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებზე. ბოლო წლებში ამ მიმართულებით მიღწეული შედეგების მიუხედავად (როგორიცაა გაზრდილი დაფარვა და პაციენტთა მიერ სამედიცინო სერვისებში გადახდილი ხარჯების შემცირება), კვლევა წარმოაჩენს სტრუქტურულ გამოწვევებს, რომლებიც უკავშირდება სამედიცინო სერვისების თანაბარ ხელმისაწვდომობას, მათ ხარისხსა და მდგრადობას და ჯანდაცვის სექტორში გადაწყვეტილებათა მიღების გამჭვირვალობას. დოკუმენტში ასევე გაანალიზდა პაციენტთა ზოგადი უფლებრივი გარანტიები და არსებული მონიტორინგისა თუ მარეგულირებელი მექანიზმების ეფექტიანობა.
დოკუმენტის მიგნებები და რეკომენდაციები ეფუძნება ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართალს, ეკონომიკური, სოციალური და კულტურული უფლებების საერთაშორისო პაქტით განსაზღვრულ ჯანმრთელობის უფლებას, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კონვენციას და ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრეცედენტულ სამართალს. კვლევა ასევე იყენებს ჩარჩო კონცეფციას „ანგარიშვალდებულება გონივრულობისთვის“.
ძირითადი მიგნებები
- არასათანადო სამართლებრივი რეგულირება და გადაწყვეტილების მიღების გაუმჭვირვალე პროცესი.