Otvorena izložba „Slikom do promene“

Fotografije i ilustracije u službi sprečavanja nasilja prema ženama

19. May 2023.
UNDP Srbija

Novi Sad, 19. maj 2023. godine - Povodom Nacionalnog dana sećanja na žene žrtve nasilja, juče je u holu Rektorata Univerziteta u Novom Sadu otvorena izložba „Slikom do promene“. Izložba fotografija i ilustracija koje na etičan način prikazuju problem nasilja prema ženama, postavljena je u organizaciji Univerziteta u Novom Sadu i Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP). 

"Veoma nam je drago što imamo priliku da ugostimo ovu izložbu na Univerzitetu u Novom Sadu, koji se trudi da kroz kontinuirane aktivnosti posvećene temi rodne ravnopravnosti, a posebno kroz rad Odbora za rodnu ravnopravnost, utiče na izgradnju i unapređenje svesti naše akademske zajednice, a zatim i šire javnosti, težeći ka kreiranju rodno osetljive i pravične akademske sredine“, rekao je prof. dr Dejan Madić, rektor Univerziteta u Novom Sadu i dodao: „Ova izložba ne daje samo umetnički fotografski prikaz izuzetno osetljive i društveno značajne teme nasilja prema ženama, već ima i naglašeni edukativni karakter, sa glasnim apelom prema medijima da odgovorno izveštavaju o ovoj temi, kao i da svojim pristupom utiču na promenu svesti i na prevenciju ove pojave u našem društvu."

Izložbu „Slikom do promene“ čini selekcija radova koji su nastali kao rezultat zajedničke inicijative grupe „Novinarke protiv nasilja“, UNDP-a, Fonda B92 i Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i deo su baze od preko 140 radova fotografija i ilustracija, koja je javno dostupna za korišćenje svim medijima. 
 

UNDP Srbija

„Ovu bazu smo napravili sa idejom da skrenemo pažnju na značaj slika koje prate objave o nasilju prema ženama, i pomognemo medijima da odgovornim izveštavanjem doprinesu njegovom zaustavljanju“, izjavila je Marina Ileš, saradnica UNDP-a u Srbiji za rodnu ravnopravnost, dodajući da će UNDP nastaviti da podržava inicijative koje doprinose da se u našem društvu smanji tolerancija na nasilje prema ženama i devojčicama.

“Istraživanje koje govori o reakciji žena u situaciji nasilja na medijske izveštaje o ovom problemu jasno je pokazalo da većina vizuelnog materijala u medijima, poput objavljivanja privatnih fotografija ili ilustracija nasilja, ne nudi žrtvi ohrabrenje, već retraumatizaciju. Zbog toga preporučujem koleginicama i kolegama da koriste fotografije iz baze i doprinesu da se način na koji se ilustruje nasilje nad ženama u medijima promeni“, poručila je autorka izložbe i urednica fotografije nedeljnika „Vreme“ Marija Janković.

Izložba „Slikom do promene“ se može pogledati do 25. maja u holu Rektorata Univerziteta u Novom Sadu, dr Zorana Đinđića 1, Novi Sad. 

Izložba je organizovana u okviru projekta UNIGEM (University and Gender Mainstreaming) koji se sprovodi u saradnji sa Transkulturalnom psihosocijalnom obrazovnom fondacijom (TPO) u Sarajevu, sa ciljem prevencije i borbe protiv rodno zasnovanog nasilja, diskriminacije i seksualnog uznemiravanja, te osiguranja integriteta i kvaliteta u visokom obrazovanju.