Program izgradnje kapaciteta za demilitarizaciju i bezbjedno skladištenje malokalibarskog i lakog naoružanja (konvencionalna municija) za Crnu Goru

Program demilitarizacije Crne Gore – MONDEM

Ukratko:

Program izgradnje kapaciteta za demilitarizaciju i bezbjedno skladištenje malokalibarskog i lakog naoružanja (konvencionalna municija) za Crnu Goru, sa skraćenim nazivom MONDEM program, uspješno se bavio najznačajnijim bezbjedonosnim prioritetima Crne Gore u periodu od 2007. do 2018. godine, a snažno je afirmisao partnerstvo Vlade Crne Gore, UNDP i OEBS-a.

Ovaj partnerski program u velikoj je mjeri uklonio rizike za stanovništvo i životnu sredinu u Crnoj Gori koji su predstavljale zalihe oružja i konvencionalne municije.

Ciljevi:

Izgradnja bezbjedne budućnosti za Crnu Goru, kroz četiri programske komponente:

  • Bezbjednost ljudi – putem smanjenja rizika za građane i lokalne zajednice koji nastaju zbog neodgovarajuće infrastrukture za skladištenje municije i eksploziva, u kombinaciji sa propadanjem same municije.
  • Politika suzbijanja širenja naoružanja, koja se manifestuje poboljšanom fizičkom bezbjednošću, i obimom zaliha oružja i municije.
  • Smanjenje zagađenja životne sredine putem uništavanja opasnog hemijskog otpada, uništenja konvencionalne municije na način koji ne šteti životnoj sredini i reciklažom sistema teškog naoružanja u komercijalne materijale.
  • Nacionalna strategija Crne Gore za kontrolu malokalibarskog i lakog naoružanja koja je donesena uz podršku OEBS-a i UNDP/SEESAC-a sa ciljem da uključi i Akcioni  plan za period 2013 – 2018. godine, koji je ažuriran ovaj put za period 2019 – 2025. godine i koji u potpunosti uključuje Mapu puta za Zapadni Balkan za malokalibarsko i lako naoružanje koja je usvojena u okviru Berlinskog procesa.

Aktivnosti:

1. Uništavanje i recikliranje sistema teškog naoružanja:

60 borbenih tenkova i 965 različitih komada terenske artiljerije, bacača raketa, itd. istopljeni su kao staro gvožđe. Ova komponenta MONDEM programa počela je 2007. godine i završena je u maju  2009. godine. Prihode dobijene iz reciklaže starog metala (otprilike 1 milion USD) Vlada Crne Gore opredijelila je za finansiranje drugih komponenti programa MONDEM.

Topljenje tenkova i komada teške artiljerije iz jugoslovenskog doba poslalo je snažnu poruku da je Crna Gora prihvatila novo doba mira i stabilnosti.

2. Odlaganje toksičnih i opasnih materija:

55,08 tona kisjeline, 47,23 tona raketnog goriva TG-02 i 25,84 tona napalm praha bezbjedno su odloženi u novembru 2008. godine u specijalizovanom postrojenju u Švedskoj, u skladu sa bezbjednosnim i ekološkim standardima EU.

Većina toksičnih opasnih materija bila je ranije skladištena na obalama Boko-kotorskog zaliva – jednog od najljepših zaliva u Evropi.

3. Osavremenjivanje upravljanja i bezbjednosti zaliha naoružanja

3.1 Osavremenjivanje cjelokupne infrastrukture i perimetra Skladišta municije “Taraš”, u skladu sa međunarodno prihvaćenim standardima za bezbjedno upravljanje zalihama, uspješno je završeno u maju 2011. godine.

3.2 Osavremenjivanje tri magacina i izgradnja ograde u Skladištu municije “Brezovik” u skladu sa međunarodno prihvaćenim standardima uspješno je završena 2013, odnosno u decembru 2018. godine.

Sistem video nadzora u skladištu “Taraš” i unutrašnjost rekonstruisanog magacina “Brezovik”.

4. Demilitarizacija lakog i malokalibarskog naoružanja (konvencionalna municija)

Ukupno 1.806 tona viška municije bezbjedno je i sigurno uništeno u fabrici ‘Poliex’ u Beranama i fabrici ‘Tara’ u Mojkovcu u periodu od 2010. do decembra 2018. godine.

Metod neutralizacije je bilo rasklapanje sve municije koja je uništena u okviru programa MONDEM.

Rezultati:

3,300 tona teškog naoružanja uništeno i 128 tona toksičnih materija je bezbjedno odloženo, jedno skladište municije je u potpunosti rekonstruisano i jedno djelimično, a svi su magacini i bezbjedonosne ograde izgrađeni, 1806 tona viška zastarjele municije je demilitarizovano.

Rezultati ovog programa nesumnjivo su doveli do velike promjene u radu na postizanju bezbjednije i sigurnije Crne Gore. Uz to, MONDEM nastavlja da bude model uspješne saradnje koji se upotrebljava i u drugim zemljama regiona. Prikazan je u Vodiču dobrih praksi za međunaordnu koordinaciju i saradnju sa ciljem podrške državi domaćinu koji je izdao OEBS, te u globalnoj publikaciji UNDP kao priča o uspjehu. 

Dodatne informacije:

MONDEM u regionalnom magazinu uspješnih priča UNDP

OSCE

Mondem vebsajt

 

Impact

START DATE

June 2007

END DATE

June 2021

STATUS

Completed

PROJECT OFFICE

Montenegro

IMPLEMENTING PARTNER

United Nations Development Programme

DONORS

GOVERNMENT OF NETHERLANDS

GOVERNMENT OF SWEDEN

GOVERNMENT OF UNITED KINGDOM

Government of Montenegro

ORG FOR SECURITY AND COOPERATION IN EUR

UNITED NATIONS DEVELOPMENT PROGRAMME

TOTAL CONTRIBUTIONS

$2,424,273

DELIVERY IN PREVIOUS YEARS

2012$574,051

2013$209,891

2014$161,401

2015$139,644

2016$161,749

2017$274,911

2018$528,918

2019$11,484

Full Project information