Nastavak reforme sistema socijalne zaštite

Ukratko:

Sveobuhvatna reforma sistema socijalne i dječje zaštite smatra se jednim od ključnih poduhvata Vlade u tekućem procesu EU integracija, a Ministarstvo rada i socijalnog staranja (MRSS) ima vodeću ulogu u toj reformi.

Reforma se sprovodi od početka 2011. godine u okviru partnerstva između MRSS, UN agencija (UNICEF i UNDP) i Evropske unije (IPA 2010) pod nazivom „Reforma sistema socijalne i dječje zaštite – unapređenje socijalne inkluzije“. Ipak, postalo je jasno da će se reforma nastaviti i u godinama koje dolaze, zahtijevajući značajnu tehničku i finansijsku podršku za unapređenje ljudskih i finansijskih resursa, kao i za dodatno jačanje koordinacije sa sektorima obrazovanja, zdravsta i finansija, kao i sa lokalnom samoupravom.

Ciljevi:

Ministarstvo rada i socijalnog staranja (MRSS) biće u potpunosti spremno da upravlja reformisanim sistemom socijalne i dječije zaštite, tek nakon što bude postignuto sljedeće:

  1. kreirani nacionalni zakonski i strateški preduslovi;
  2. ojačani kapaciteti relevantnih institucija (uključujući MRSS) za obavljanje poslova i ispunjavanje novih zahtjeva; i
  3. uspostavljena mreža stanardizovanih usluga u svim opštinama.  

U tom smislu, opšti cilj ovog projekta je unapređenje socijalnog uključivanja ranjivih grupa u skladu sa njihovim potrebama i međunarodnim i EU standardima.

Specifični cilj je bolji pristup kvalitetnim uslugama socijalne i dječje zaštite.

Aktivnosti:

  • Dalje unapređenje regulatornog okvira i podizanje svijesti korisnika o uvedenim promjenama u pravima iz oblasti socijalne zaštite (materijalnim davanjima i dostupnim uslugama).
  • Izgradnja kapaciteta Direkcije za razvoj usluga socijalne zaštite u okiru MRSS za planiranje, finansiranje i koordinaciju razvijanja i pružanja usluga socijalne i dječje zaštite.

Rezultati:

Do sada smo:

  • Pružili stručnu podršku u izradi relevantnih Pravilnika koji proizilaze iz Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti;
  • Pružili podršku prilikom osnivanja Direktorata za socijalno staranje i dječju zaštitu pri Ministarstvu rada i socijalnog staranja;
  • Razvili Lokalne planove za unapređenje socijalne inkluzije u većini opština;
  • Podržali uslugu Pomoć u kući za starije u 15 opština u sjevernoj i centralnoj regiji, angažovanjem 120 geronto domaćica za više od 1,200 korisnika;
  • Podržali uspostavljanje i funkcionisanje Nacionalne SOS linije za žrtve nasilja u porodici. Usluga je besplatna, dostupna 24/7, 365 dana u godini;
  • Podržali inicijativu Porodični saradnik u 6 opština, sa ciljem da se izgrade resursi koji će omogućiti biološkim porodicama da razviju svoje snage kako bi deca, posebno mlađa od 3 godine, odrasla u prirodnom, porodičnom okruženju;
  • Podržali uspostavljanje i funkcionisanje mreže od 10 dnevnih boravaka za starije širom zemlje;
  • Podržali uspostavljanje i funkcionisanje tri prihvatne jedinice u opštinama Kotor, Herceg Novi i Podgorica sa ciljem zbrinjavanja korisnika kojima je potrebno urgentno izmješanje iz njihovih porodica, i pružanje smještaja na sigurnom i bezbjednom mjestu.
  • Podržali funkcionisanje Skloništa za starije u okviru Doma za stare “Grabovac” u Risnu.