Integrisani lokalni razvoj

Ukratko:

Među ključnim prioritetima u sprovođenju politike ekonomskog razvoja, Vlada Crne Gore prepoznala je potrebe povećanja konkurentnosti ekonomije, kreiranja novih mogućnosti za zapošljavanje, privlačenja investitora i prevazilaženja regionalnih razlika u zemlji. Da bi postigla ove ciljeve, Vlada je uspostavila blisku saradnju sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) od 2014. godine, čime je pokrenuto stvaranje poslovnog okruženja koje će Crnu Goru svrstati u jednu od vodećih psolovnih i investicionih destinacija u Jugoistočnoj Evropi. Kako bi se odgovorilo na ove izazove, Vlada Crne Gore i UNDP fokusirani su na sprovođenje reformskih mjera usmjerenih na: poboljšanje poslovnog okruženja, razvoj mikro, malih i srednjih preduzeća (MMSP), kao i povećanje mogućnosti zapošljavanja kroz jačanje konkurentnosti i produktivnosti.

Ciljevi:

U okviru ovog projekta, UNDP razvija dvostruku intervenciju. Jedan dio odnosi se na unapređenje kapaciteta i nadležnosti lokalnih samouprava. To se posebno odnosi na njihovo strateško planiranje i proces donošenja politika, kao i produbljivanje odnosa sa drugim opštinama, lokalnim akterima, MMSP i potencijalnim investitorima. Drugi dio intervencija ima za cilj pružanje direktne podrške preduzetnicima i MMSP kroz jačanje produktivnosti i konkurentnosti na domaćem i međunarodnom tržištu. Planirani rezultat zajedničkog rada Vlade Crne Gore i UNDP koji za cilj imaju da poboljšaju poslovno okruženje i uklone poslovne barijere će istaknuti državu kao investicionu destinaciju u Jugoistočnoj Evropi u pogledu povoljnog poslovnog okruženja. Ovi poduhvati su u skladu sa prioritetima pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, kao i sa Ciljem održivog razvoja (COR) broj 8 – Dostojanstven rad i ekonomski rast.

Aktivnosti:

Projektne aktivnosti, koje sprovodi UNDP u bliskoj saradnji sa Ministarstvom ekonomije kao glavnim nacionalnim akterom, organizovane su u pet komponenti:

  1. Razvoj kapaciteta lokalnih samouprava u procesima uspostavljanja, regulacije, upravljanja i promocije biznis zona;
  2. Jačanje konkurentnosti MMSP u Crnoj Gori kroz snaženje procesa udruživanja kroz klastere, posebno putem sprovođenja Strategije razvoja klastera;
  3. Podrška lokalnim samoupravama u izradi i usvajanju strateških planova razvoja;
  4. Podrška prduzetnicima i MMSP, posebno kroz izradu, ponudu i predstavljanje devet programa finansijske i tehničke podrške u svim lokalnim samoupravama – “Karavan dobrih poslovnih prilika” ili tzv. Biznis karavan;
  5. Izradu smjernica i strateškog okvira za uspostavljanje nacionalnog brenda u Crnoj Gori i njegove promocije, kao i motivisanje građana i građanki Crne Gore da kupuju domaće proizvode, čime će se podstaknuti ukupan nacionalni ekonomski razvoj.

Očekivani rezultati:

Kao što je navedeno u Programskom dokumentu za Crnu Goru za period 2017-2021, očekivani rezultati projekta su:

  • Ojačan regulatorni okvir i poslovno okruženje, koje će ujedno ohrabriti održive investicije i poboljšati konkurentnost, čime će se smanjiti regionalne razlike;
  • Pružanje podrške Vladinim naporima da ojača ekonomski razvoj, kroz zastupanje i savjetovanje za razvijanje politika za: razvoj MMSP, promovisanje razvoja klastera, kreiranje podsticajnog okruženja za preduzetnički razvoj, jačanje partnerstava sa privatnim sektorom; i 
  • Jačanje lokalnih kapaciteta za razvoj i upravljanje nacionalnim/lokalnim biznis zonama.

Zajedničke aktivnosti UNDP i Vlade Crne Gore rezultiraće postepenim prelaskom neformalnih ekonomskih aktivnosti u redovne ekonomske tokove i kreiranje poslova na nacionalnom nivou.

Među do sada ostvarenim rezultatima, potrebno je naglasiti da je u cilju ohrabrivanja uravnoteženog regionalnog razvoja kroz povećanje konkurentnosti i kapaciteta MMSP, sistem Ujedinjenih nacija podržao:

  • sveobuhvatni konsultativni i analitički proces koji je rezultirao usvajanjem Strategije održivog ekonomskog razvoja kroz uvođenje klastera (2012-2016),
  • mapiranje mogućnosti za uspostavljanje klastera u državi. Proces se pokazao uspješnim i dosad je registrovano preko 30 klastera u Ministarstvu ekonomije. Tokom godina, njihovi kapaciteti su se jačali kontinuirano kroz pružanje brojnih mogućnosti i aktivnosti za učenje i sprovođenje Programa za podršku klasterima u saradnji sa Ministarstvom ekonomije.
  • UNDP je takođe učestvovao u stvaranju regulatornog okvira za biznis zone u Crnoj Gori, kroz podršku pripremi Uredbe o biznis zonama i kreiranje internet stranice https://www.bizniszona.me kako bi dodatno promovisao investicije u ovoj oblasti.

Dodatne informacije: 

Biznis zone

Bez barijera, da posao ne stoji

Ministarstvo ekonomije - program konkurentnosti

Strategija razvoja MMSP

 

Impact

START DATE

November 2013

END DATE

December 2023

STATUS

Completed

PROJECT OFFICE

Montenegro

IMPLEMENTING PARTNER

United Nations Development Programme

DONORS

Government of Montenegro

MDTFO/JP-Montengro_UN__Cty_Fund

Municipality of Bijelo Polje

Municipality of Cetinje

Municipality of Podgorica

UN INDUSTRIAL DEVELOPMENT ORGANIZATION

UNITED NATIONS DEVELOPMENT PROGRAMME

TOTAL CONTRIBUTIONS

$2,028,857

DELIVERY IN PREVIOUS YEARS

2013$30,023

2014$92,281

2015$134,769

2016$127,027

2017$267,507

2018$73,238

2019$74,412

2020$30,929

2021$84,330

2022$32,881

2023$82,132

2024$4,481

Full Project information