Jačati kapacitete institucija i medija u borbi protiv govora mržnje

Završena prva obuka za trenere i trenerice o rodno zasnovanom govoru mržnje

May 13, 2023
UNDP Montenegro/Marko Ilić

Ulcinj, 13. maj 2023. godine – Seksistički govor mržnje nije izolovan problem, već ogledalo stepena rodne neravnopravnosti i neravnomjerne raspodjele moći u našem društvu. Osim što ženama poručuje da ne treba da koriste svoj glas i da aktivizam i doprinos zajednici kroz politički i javni angažman nijesu predviđeni za njih, govor mržnje vodi u rodno zasnovano nasilje. Zato je uloga javnog sektora i medija u prevenciji seksizma i mizoginije od izuzetnog značaja.

U Ulcinju je u organizaciji Uprave za ljudske resurse i Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori održana obuka o rodno zasnovanom govoru mržnje, sa svrhom jačanja  kapaciteta trenera i trenerica Uprave za ljudske resurse, kako bi se u krajnjem unaprijedile vještine i znanja državnih službenika i službenica i prevenirali svi oblici rodne diskriminacije, zarad kreiranja društva jednakih šansi. 

Almedina Vukić-Martinović

UNDP Montenegro/Marko Ilić
Važnost poboljšanja zakonskog okvira i primjene politika rodne ravnopravnosti

Učesnica obuke i trenerica za rodnu ravnopravnost, Almedina Vukić-Martinović, naglasila je da je za dokazivanje seksističkog govora mržnje neophodno zakonsko rješenje.

„Mislila sam da je seksizam normativno definisan mnogo bolje, ali sam shvatila na ovom treningu da seksizam nije eksplicitno pokriven u normativnom okviru. Izostanak zakonskih rješenja rezultira slabim institucionalnim mehanizmima. Smiješne su kazne koje postoje za rodno zasnovan govor mržnje, posebno kada su u pitanju lica na odgovornim pozicijama. Vjerujem da će mi stečene vještine pomoći da pripremim svoj tim u javnoj upravi, da nastavim da provjeravam u kojoj mjeri su javne politike orodnjene i koliko se rodna ravnopravnost uzima u obzir u svakoj fazi planiranja politika, od analize stanja, do sprovođenja i praćenja“, rekla je ona. 

Miodrag Strugar

UNDP Montenegro/Marko Ilić
Mali je korak od govora mržnje do nasilja

Naglašavajući značaj javnog diskursa, učesnik obuke i trener za komunikacije, Miodrag Strugar, kazao je da komuniciranjem sve počinje, te da se na treningu uči prepoznavanju skrivenih poruka koje mnogima na prvo čitanje, slušanje ili gledanje možda ne izgledaju kao govor mržnje.

„Mediji moraju suzbijati seksizam, a moć je u rukama vlasnika medija i urednik i urednica. S druge strane, neophodno je da publika sankcioniše medij koji promoviše rodno zasnovan govor mržnje. Na obuci sam imao priliku da se prvi put upoznam sa slučajevima Evropskog suda za ljudska prava, koji tretiraju seksistički govor mržnje u javnom prostoru.  Uvid u komparativnu praksu je izrazito bitan, zato što je od govora mržnje do nasilja samo mali korak, govor mržnje prethodi nasilju koje se dešava“, ističe Strugar. 

Sonja Vojinović

UNDP Montenegro/Marko Ilić
Obuka je početak važne promjene

Kroz dugoročno partnerstvo sa Upravom za ljudske resurse, ovom obukom dodatno osposobljavamo trenerice i trenere iz oblasti rodne ravnopravnosti i komunikacija, jer samo sistemskim i održivim rješenjima možemo doprinijeti rodnoj ravnopravnosti, rekla je programska menadžerka u UNDP-u, Jelena Miljanić

Načelnica Sektora za obuku u Upravi za ljudske resurse, Sonja Vojinović, kazala je da je Uprava institucija koja svojim primjerom mora pokazati jasan stav prema rodno zasnovanom govoru mržnje. Vojinović tvrdi da je to proces koji je dugotrajan, ali da primjećuje promjene koje idu od osnova rodne ravnopravnosti: „Radosni smo kada čujemo da kolege i koleginice između sebe govore rodno senzitivnim jezikom. Više nemamo samo predavače na obuci, imamo i predavače i predavačice.“

Obuka o rodno zasnovanom govoru mržnje se organizuje u ovkiru projekta „Promocija dijaloga i zajedničke akcije za borbu protiv govora mržnje“ koji realizuje UNDP sa ciljem prevencije i adresiranja rodno zasnovanog govora mržnje, seksizma i mizoginije. Projekat je finansiran kroz UNDP portfolio za upravljanje, izgradnju mira, krize i otpornost, finansijskim kontribucijama Švedske i Luksemburga. Trenerice na obuci bile su dekanica Pravnog fakulteta Aneta Spaić i projektna koordinatorka u UNDP-u, Marija Blagojević.