Svjetski dan mentalnog zdravlja

Stručna pomoć pružena mladima širom Zapadnog Balkana u sklopu Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2)

October 10, 2022
NVO ,,Puževa kućica”

Svjetski dan mentalnog zdravlja, 10. oktobar, obilježava se u cilju podizanja svijesti o važnosti ulaganja u sistem podrške očuvanja mentalnog zdravlja. Ova podrška danas je naročito usmjerena na osjetljive kategorije stanovništva koje se još bore sa posljedicama COVID-19, što je prepoznao i projekat ReLOaD2, koji finansira Evropska unija, a sprovodi program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), a koji u saradnji sa lokalnim samoupravama radi na podršci organizacijama civilnog društva u cilju pružanja kvalitetnijih usluga građanima u lokalnim zajednicama.

ReLOaD2 je podržao nekoliko projekata na Zapadnom Balkanu koji su usmjereni na jačanje mentalnog zdravlja djece i mladih. Stručna pomoć je tako stigla i do onih sredina u kojima djeca i mladi ranije nijesu imali priliku da učestvuju u programima koji imaju za cilj unapređenje kvalitete njihovog života.

U Opštini Budva u Crnoj Gori projekt nazvan “Budva za svu djecu”, koji sprovodi Udruženje roditelja djece i mladih sa smetnjama u razvoju “Puževa kućica” omogućio je mnogoj djeci i mladima sa smetnjama u razvoju da prvi put učestvuju u stručnim radionicama koje im pomažu u razvoju i socijalnoj inkluziji. Psihološki stručnjaci, defektolozi, logopedi i fizioterapeuti proteklih mjeseci intenzivno rade sa ukupno 30 djece i mladih iz Budve i Petrovca, uzrasta od 3 do 27 godina.

Predsjednica Udruženja “Puževa kućica” Nataša Anastasov kaže da će radionice trajati tri mjeseca, a cilj je osnažiti djecu i mlade sa smetnjama u razvoju i njihove roditelje da se izbore sa predrasudama okoline i svakodnevnim izazovima. Velika prednost je što su u projekat uključeni predstavnici lokalnih institucija iz Budve kako bi spoznali korake za inkluziju socijalno ugroženih grupa.

 

“Značaj mentalnog zdravlja je ogroman, naročito za ranjive kategorije djece i mladih u današnjim okolnostima neizvjesnosti i velikih izazova za sve nas. Stoga moramo razvijati svijest lokalne zajednice i predstavnika relevantnih institucija o pravu na jednako učešće sve djece u društvenim procesima”, kazala je Anastasov.

Ona dodaje da su se djeca i mladi sa smetnjama u razvoju i njihovi roditelji dodatno izolovali od društva tokom pandemije Covid-19, što je narušilo njihovo mentalno zdravlje. Stoga je Udruženje “Puževa kućica” pripremilo psihološke radionice kako za djecu, tako i za roditelje.

“Mišljenja sam da bez osnažene porodice, djeca i mladi sa smetnjama i poteškoćama u razvoju ne mogu ostvariti svoj puni potencijal. Potrebno je intenzivno raditi sa roditeljima, pružiti im podršku, te relevantne informacije o pravima iz oblasti zdravstvene zaštite, socijalnih davanja, obrazovanja i zapošljavanja”, istakla je Anastasov.

Vera Pajović iz Budve, čija kćerka učestvuje u radionicama, ističe da projekti kao što je “Budva za svu djecu” čine da se djeca i mladi sa smetnjama u razvoju i njihovi roditelji osjećaju kao dio društva i zajednice.

“Projektne aktivnosti obogaćuju život mladih i djece sa smetnjama u razvoju, ali i njihovih roditelja. Roditelji se upoznaju, razmjenjuju svoja životna iskustva, a djeca provode kvalitetno vrijeme zajedno”, rekla je Pajović.

Ona kaže da u Budvi ranije nijesu bili dostupni stručni programi  usmjereni na unapređenje kvaliteta života djece sa smetnjama u razvoju.

“Sve se svodilo na individualni rad roditelja sa djecom, to jest na njihovu ličnu borbu da poboljšaju kvalitet života svoga djeteta, a to u većoj mjeri zavisi od životnih standarda, raznih mentalnih barijera, ali i mogućnosti roditelja”, kazala je Pajović.

 

Na drugom kraju Zapadnog Balkana, u Gradu Bihaću u  Bosni i Hercegovini, u sklopu projekta ReLOaD2 više od 60 mladih je učestvovalo u psihološkom i karijernom savjetovanju. Prilika za kvalitetan rad sa stručnjacima ukazala im se sredinom 2022. godine kada je Udruženje "Mreža neformalnog obrazovanja" započelo sa implementacijom projekta "Psihološko i karijerno savjetovanje za mlade".

“Potrebno je otkloniti predrasude prema psihološkom savjetovanju s obzirom da je bavljenje psihopatologijom samo jedan od mnoštva aspekata psihološkog savjetovanja, te da ono svakom čovjeku može pomoći da poboljša svoje zdravlje, blagostanje, produktivnost i kvalitet života”, rekao je Demijan Kosatica, predsjednik Udruženja "Mreža neformalnog obrazovanja".

Kako se projektne aktivnosti nastavljaju u oktobru, Kosatica kaže da će još desetinama mladih iz Bihaća biti pruženo psihološko i karijerno savjetovanje. Većina njih su učesnici osnovnih i srednjih škola.

Psihološkinja Nejra Nesimović koja sprovodi savjetovanje u Bihaću kaže da je kod mladih prepoznala simptome anksioznosti, depresivnog raspoloženja i pada motivacije. Psihološko savjetovanje im je pomoglo da se otvore i podijele svoja osjećanja, te da se tako pobrinu za sebe.

“Mladi su usamljeni i često prepušteni sami sebi. Većina škola nema psihologe, a školski pedagozi su preopterećeni administrativnim poslovima. Moramo krenuti od temelja kako bismo uspostavili zdravu naciju. Jedna rečenica koja me motiviše da dam najbolje od sebe, stalno učim i borim se za očuvanje mentalnog zdravlja je rečenica jedne srednjoškolke: ‘Volim dolaziti ovdje jer izvučete ono najbolje iz mene’”, zaključila je Nesimović.

NVO "Puževa kućica"

 

Značaj psihološkog savjetovanja adolescenata prepoznalo je i Udruženje građana “Šansa” iz grada Požarevac u Srbiji koje uskoro počinje sa implementacijom projekta “Psiho-socijalno savjetovalište za mlade”. Projekat će omogućiti psihološku pomoć za 40 adolescenata sa problemima u odrastanju, ali i seminare za lokalne donosioce odluka na temu usluga psihološkog savjetovališta.

Iz Udruženja građana “Šansa” poručuju da se intervencijom profesionalca u adolescentskom dobu mladoj osobi može pružiti neophodna podrška, te time na nivou zajednice smanjiti neželjene socijalne pojave kao što su porodično nasilje, zloupotreba alkohola i psihoaktivnih supstanci.

Sprovodeći aktivnosti širom regije Zapadnog Balkana ReLOaD2 je doprinio jačanju mentalnog zdravlja mladih, ali i drugih osjetljivih kategorija stanovništva. Projektne aktivnosti u budućnosti predviđaju dodatne programe koji su posvećeni očuvanju mentalnog zdravlja stanovništva.

ReLOaD2 je 12,63 miliona eura vrijedna inicijativa koja traje od 2021. do 2024. godine, te za cilj ima jačanje participativne demokratije i EU integracija na Zapadnom Balkanu, putem osnaživanja civilnog društva i podsticanja mladih na aktivno učestvovanje u procesu donošenju odluka, te unapređenja poticajnog pravnog i finansijskog okruženja za civilno društvo.