Predstavljanje istraživanja potreba mladih i procjena lokalnih omladinskih politika u 15 crnogorskih opština

Daniela Gašparíková, stalna predstavnica UNDP-a

May 24, 2022

Na početku, dozvolite mi da vam poželim dobrodošlicu. Izuzetno mi je drago što danas imamo priliku da čujemo više o potrebama i izazovima mladih ljudi u Crnoj Gori.

Moje kolege će kasnije predstaviti istraživanje kojim smo identifikovali njihove stavove, nakon posebno izazovnog perioda izazvanim Covidom-19.

Ovo istraživanje urađeno je u okviru ReLOaD inicijative, koja i postoji da bismo stvarali društvo po mjeri svih, ne zapostavljajući nikog. Svakako, jedan od prioritetnih ciljeva jeste uključivanje mladih u razvoj zajednice.

U prvoj fazi ReLOaD-a ostvarili smo značajne rezultate, od kojih su direktnu korist imali brojni građani, uključujući i mlađu populaciju. Uvjerili smo se da se jačanjem partnerstva između lokalnih samouprava i civilnog društva može stvoriti stimulišući ambijent za uključivanje nevladinog sektora u socijalni i ekonomski razvoj opština. Konačno, na ovaj način će se ojačati učešće građana u upravljanju lokalnom zajednicom i ubrzati proces integracije Crne Gore u EU.

Već smo pokazali kako se mogu realizovati inkluzivni, rodno odgovorni projekti i to baš u oblastima koje lokalna zajednica prepoznaje kao ključne. Kada transparentne mehanizme za raspodjelu javnih sredstava spojimo sa omladinskim aktivizmom, imamo veliku šansu da suštinski poboljšamo položaj ne samo mladih, već cijele zajednice.

Šta to znači u praksi? Dio programa posvećen mladim ženama i muškarcima pružiće im mogućnost da se informišu o konkretnim omladinskim inicijativama, usavrše svoje vještine i da rade.

Baš kako smo i vidjeli u videu na samom početku, mladi su ponekad obeshrabreni zbog nedovoljno prilika za posao i finansijske situacije. Vidimo i da često nijesu zadovoljni obrazovnim sistemima i kulturnom ponudom u svojim opštinama. S druge strane, otkrivamo i što mlade zanima, kakve su njihove biznis ideje, kojim vještinama odlično vladaju…

Istraživanje nam takođe daje uvid u percepcije prilika i barijera iz ženske i muške perspektive, odnosno percepcije stanovnika različitih opština. Vjerujem da će rezultati koje ćemo danas čuti poslužiti donosiocima odluka kao polazna tačka u kreiranju politika i programa za mlade i izazove sa kojima se suočavaju.

Ovo je i srž ReLOaD projekta – da u otvorenoj diskusiji čujemo preporuke i razgovaramo o rješenjima. U tom procesu ne smijemo zaboraviti da mladi nijesu jedinstvena kategorija. Moramo imati u vidu različite potrebe mladih žena i mladih muškaraca, kao i specifične prepreke sa kojima se suočavaju mladi pripadnici manjinskih naroda ili drugih marginalizovanih grupa.

Sigurna sam da zajedno možemo naći prostor za poboljšanje lokalnih politika i programa usmjerenih na mlade. Uz finansijsku podršku Evropske unije i u saradnji sa 15 opština, UNDP nastavlja da pretvara kreativne ideje u kvalitetne projekte koje će sprovoditi nevladine organizacije. Posebno smo ponosni na dio sredstava usmjerenih upravo za najkreativnije ideje nevladinih organizacija koje se bave mladima ili su tek osnovane.

Zato želim da poručim svima, a posebno mladim ženama i muškarcima - mi smo tu da vam pružimo dodatne prilike da iskoristite svoje kapacitete, kako bi baš vi bili kreatori ne samo bolje budućnosti već i bolje sadašnjosti!

Uz zahvalnost Delegaciji Evropske unije na podršci kroz sve faze ovog projekta, ali i opštinama i nevladinim organizacijama na snažnom partnerstvu, vjerujem da smo spremni da zajedno i dalje radimo da zaključke pretočimo u djelo.