Analiza primjene Pravilnika o načinu vođenja posebne evidencije o slučajevima prijavljene diskriminacije

Cover design featuring a gavel on a wooden surface with geometric patterns and text.

Analiza_primjene_Pravilnika_o_nacinu_vodjenja_posebne_evidencije_o_slucajevima_prijavljene_diskriminacije.pdf

pdf (1.7MB)

Download

Analiza primjene Pravilnika o načinu vođenja posebne evidencije o slučajevima prijavljene diskriminacije

February 11, 2025

Zakon o zabrani diskriminacije propisuje obavezu sudova, državnih tužilaštava, organa uprave nadležnih za policijske poslovei inspekcijskih organa da vode posebne evidencije o podnijetim prijavama o slučajevima diskriminacije. 

U skladu s Pravilnikom o način uvođenja posebne evidencije o slučajevima prijavljene diskriminacije (u daljem tekstu:Pravilnik), objedinjeni podaci se u formi jednogodišnjih izvještaja dostavljaju instituciji Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore do 31. januara svake godine. 

Uprkos tome što je Pravilnik donijet 2014. godine, još uvijek ne postoji objedinjena evidencija o svim oblicima diskriminacije. Pojedini organi – sudovi, državna tužilaštva, organi za prekršaje, organi uprave nadležni za policijske poslove i inspekcijski organi – zaprimaju prijave i vode postupke, pri čemu svaki organ ima svoj registar i svoju metodologiju rada s podnijetim prijavama, pokrenutim postupcima i donijetim odlukama u vezi s diskriminacijom. 

Iako se Pravilnikom od državnih organa zahtijeva da evidentiraju slučajeve diskriminacije, u izvještaju Evropske komisije za borbu protiv rasizma i netrpeljivosti (ECRI) o Crnoj Gorikonstatuje se da taj dokument nije jasan, te da prikupljanje podataka nije ujednačeno na nivou svih organa. ECRI preporučuje izradu novog priručnika kako bi se pojednostavila evidencija podataka koja se razmjenjuje između institucija.

Takođe, u Izvještaju ECRI-ja se konstatuje da ne postoji adekvatan sistem prikupljanja razvrstanih podataka i da nije obezbijeđen koherentan i integrisan pogled na slučajeve rasističkog i homofobičnog/transfobičnog govora mržnje i nasiljamotivisanog mržnjom.


S tim u vezi, Nacionalna strategija rodne ravnopravnosti 2021–2025. godine s Akcionim planom (2021–2022) predviđa Mjeru 1.2: Uspostavljanje objedinjene i uporedive evidencijeo slučajevima diskriminacije po osnovu pola i roda . Ovom mjerom se aktualizuje postojeći pravilnik kako bi se sprovele njegove odredbe o uspostavljanju jedinstvene evidencije za sve organe, koja treba da omogući bolji uvid u stanje, kao i efektivniju i efikasniju primjenu Zakona o zabrani diskriminacije i Zakona o rodnoj ravnopravnosti. 

Uz to, predlaže se formiranje tima koji će činiti predstavici nadležnih institucija, a koji treba da ustanovi zajedničku metodologiju, donese uputstvo za sve organe i uspostavi sistem za sprovođenje Pravilnika o sadržaju i načinu vođenja posebne evidencije o slučajevima prijavljene diskriminacije.